Participativní rozpočet

PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 3 PRO ROK 2016

Jméno a příjmení navrhovatele: Mgr. Kateřina Petřinová

NÁVRH

Název: Úprava porostu a vytvoření studijní zahrady v areálu ZŠ a MŠ Jarov (část pozemku do ulice Pod Lipami, pod novou budovou školní družiny)

Krátká anotace: Cílem projektu je upravit část pozemku ZŠ Jarov (do ulice Pod Lipami) tak, aby byla využitelná pro žáky a esteticky přijatelná pro okolní obyvatele. Plocha bude osázena keři a skalničkami s popisky a bude mj. sloužit žákům školy ve výuce přírodovědných předmětů a k rozvoji vztahu k přírodě a péči o ni.

Odůvodnění: Areál ZŠ a MŠ Jarov prochází v posledních letech velkou proměnou. Po dostavbě budovy školní družiny dochází k terénním úpravám pozemku. V současnosti jsou zahradnicky ošetřeny a upraveny plochy mezi budovou školy a přilehlou ulicí V Zahrádkách až k novému dětskému hřišti na rohu ulic V Zahrádkách a Pod Lipami. Další část pozemku do ulice Pod Lipami byla v minulosti neestetická, zarostlá křovinami, bez možnosti využití. Při stavbě budovy družiny došlo k vykácení starého a neošetřovaného porostu a byly zasázeny nové stromy. Cílem projektu je dokončit úpravy této oblasti tak, aby byla využitelná pro žáky školy a zároveň esteticky přijatelná pro obyvatele okolních ulic. Plocha bude osázena trvalkami a travinami, bude vytvořena skalka, jednotlivé rostliny budou označeny a popsány tak, aby zahrada plnila i vzdělávací funkci. Mezi jednotlivými skupinami rostlin povede stezka, která umožní nejen rostliny pozorovat a poznávat, ale v rámci výuky o ně i pečovat. Očekávám, že touto praktickou výukou bude podpořen vztah dětí k přírodě. Jsem přesvědčená, že budou-li děti trávit čas v příjemném a inspirujícím prostředí, vyrostou z nich zralé a zodpovědné osobnosti, kterým nebude lhostejné prostředí, ve kterém žijí a pracují. Dotčená oblast se nachází v přístupné části areálu školy, takže ji mohou využít i zájemci z řad široké veřejnosti.

Popis: Současný stav plochy pod budovou školní družiny při ZŠ a MŠ Jarov do ulice Pod Lipami je nevyhovující. V nedávné době došlo sice v souvislosti se stavbou nové budovy školní družiny k vykácení některých starých dřevin a osázení novými stromy, ale na místě zůstaly pařezy, kameny a další odpad. Popisovaná část pozemku je proto nevyužitelná a hyzdí jinak pěkný a nový areál školy (viz fotodokumentace v příloze č. 1). Získané finanční prostředky budou využity především na nákup služeb - zahradnické práce. Projekt bude zahájen vyčištěním dotčené plochy od pařezů, kamenů a odpadu, jejich odvozem a likvidací. Dále bude plocha zahumusována a na připravenou půdu bude založen trávník se skalkou. Vzhledem k tomu, že upravovaný terén leží ve svahu, bude zpevněn prkny. Návrh úpravy je v příloze č. 2. Další část finančních prostředků bude použita na výrobu popisných cedulí. S jejich přípravou pomohou pedagogové a žáci školy. Udržovací práce na ploše bude v dalších obdobích provádět na vlastní náklady škola tak, aby byla zajištěna dlouhodobost a udržitelnost projektu.

Předpokládané náklady: 300.000,-

Odhad počtu osob zasažených realizací návrhu: Cílovou skupinou projektu jsou především žáci ZŠ a MŠ Jarov (min. 300 dětí) a jejich rodiče. Výslednou estetickou funkci projektu ocení ale i obyvatelé okolních ulic a kolemjdoucí, jejichž počet nelze přesně vyčíslit. Vzhledem k tomu, že přilehlá část ulice Pod Lipami je velmi vytíženou komunikací jak pro automobily, tak pro pěší (přímá cesta k tramvajové zastávce Chmelnice a k poliklinice Jarov), bude množství těchto osob nezanedbatelné.